Tema ayarları

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Sıfırla

.

Roman Kahramanları sayı - 56

Roman Kahramanları sayı - 56

Sayı: 56

ISSN: 1309-4408/56

Dergilerimizi alış veriş sitemiz elmayank.com'dan veya

amazon.com.tr'den temin edebilirsiniz.

elmayanak_logo2   tıklayın
amazon_logo   tıklayın

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlamanın coşkusuyla merhaba,

Roman, edebiyatın ana türlerinden biri, hatta lokomotifi belki de. Yüzyıllardır yaşamımızın içinde ve giderek etkisini arttırıyor. Biz de yılda iki binin üzerinde roman yayımlanan bir ülkeyiz.

Cumhuriyet ideolojisini inşa etmeye çalışan romanlardan toplumcu gerçekçi romanlara; tezli romanlardan fantastik romanlara; küçük burjuva gerçekliğinden köy romanlarına; postmodernist açılımlardan tinsel ya da bireysel yaşantıları öne çıkaran romanlara kadar 100 yıllık bir yelpazede Türkiye’nin portresini romanlar üzerinden tanımlamak/değerlendirmek mümkün mü? İşte bu sorunun yanıtını aramaya küçük bir katkı amacıyla dergimizin bu sayısını Cumhuriyet döneminin roman kahramanlarına ve yazarlarına ayırdık.

Yüz yıllık bir dönemin bütün önemli eser ve yazarlarını bir edebiyat dergisinin tek bir sayısına sığdırmak mümkün değil elbette. Sayfa sayımızı aştığımız bu dosyamızda toplam 39 yazı yer alıyor. İlk sekiz yazı, tek tek romanlara ve kahramanlarına değil dönem edebiyatına ve belirli yazarların eserlerine genel bir bakış sunuyor. Sonraki yazılar ise her zaman olduğu gibi romanlara ve kahramanlarına odaklanıyor.

Emeği geçen yazar ve editörlerimize teşekkür ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

Nice yüzyıllarımız olsun…

rk_056

özellikler

Türü:
Edebiyat Dergisi
Basım tarihi:
Ekim/Aralık 2023
Sayfa sayısı:
208
Boyut:
19 x 24
ISSN:
1309-4408
Sayı:
56

Özel Referanslar

Yorumlar (0)
0