Tema ayarları

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Sıfırla

.

Roman Kahramanları sayı - 53

Roman Kahramanları sayı - 53

Sayı: 53

ISSN: 1309-4408/53

Dergilerimiz alış veriş sitemiz elmayank.com'da satılmaktadır. 

Satın almak için lütfen tıklayın

Editörden

Yeni bir yılın başlangıcında yeni bir sayımızla sizlerleyiz.

İlk dosyamız Sait Faik Abasıyanık’a ayrıldı. Akademisyen ve yazarlar, eserleri üzerinden Sait Faik’in kahramanlarını ve anti-kahramanlarını masaya yatırdılar. Yaşamında ve sanatında biraz flanör, biraz şair ve biraz da derviş bir yazardı Sait Faik. Bütün iddiasızlığına karşın, bize insanlığa dair pek çok şeyi; hayatımızdan uzaklaştırdığımız merhameti, samimiyeti, en önemlisi de sevmenin faziletini öğretti alttan alta. Onun öyküleri her okuyuşta yeni boyutlar kazanan modern klasiklerimiz arasında çoktan yerini aldı. Adımızda “roman” var diye Sait Faik’i ve onun “öykü” kahramanlarını dosya konusu edememek haksızlık olurdu bize.

İkinci dosya konumuz Nobel ödüllü Portekizli yazar José Saramago’nun romanları. Dosya editörümüz sevgili Altay Ömer Erdoğan’ın belirttiği gibi “Saramago, yalnızca Portekiz dilinin değil toplam bir dünya edebiyatının en sıkı, en görkemli, en büyülü yazarlarından biri. (…) Onun, okurunu rahatsız eden, dahası kışkırtan, şaşırtan ve ezber bozan bir yazarlık tavrı geliştirdiğine tanıklık etmediğimiz tek bir yapıtı yok gibi.” 16 Kasım 1922’de dünyaya gelen yazarın doğumunun yüzüncü yılı için hazırladığımız dosyamızı aslında Ekim 2022 sayımızda yayımlamak istiyorduk ancak o sayımız Kurtuluş Savaşı’nın sona ermesinin yüzüncü yılı nedeniyle özel bir dosyaya ayrılmıştı. Bu nedenle Saramago dosyamızı küçük bir gecikmeyle yayımlayabiliyoruz.

“Mitolojik Tanrılar Günümüzde” başlıklı dosyamız ise, mitoloji kahramanlarını günümüze, yazarların hayatlarının içine getiren kısa öykülerden oluşan deneysel bir dosya.

Emeği geçen yazar ve editörlerimize teşekkür ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

Serap İlhan Asan

rk_053

özellikler

Türü:
Edebiyat Dergisi
Basım tarihi:
Ocak/Mart 2023
Sayfa sayısı:
192
Boyut:
19 x 24
ISSN:
1309-4408
Sayı:
53

Özel Referanslar

Yorumlar (0)
0