Tema ayarları

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Sıfırla

.

Roman Kahramanları sayı 52

Roman Kahramanları sayı - 52

Sayı: 52

ISSN: 1309-4408/52

Dergilerimiz alış veriş sitemiz elmayank.com'da satılmaktadır. 

Satın almak için lütfen tıklayın

Editörden

2022 yılının son sayısıyla merhaba, Bu sayımızın dosya konusunu, Kurtuluş Savaşı’nın sona ermesinin 100. yılı dolayısıyla “Kurtuluş Savaşı/Millî Mücadele Dönemi Romanları” olarak belirledik. Dosya editörümüz sevgili Şirvan Erciyes’in ve yazarlarımızın yoğun emek ve katkılarıyla ortaya güzel bir dosya çıktı.

Dosyamızda toplam 24 yazı yer alıyor. İlk yazı, Kurtuluş Savaşı/Millî Mücadele döneminin Türk romanına yansımasına genel bir bakış niteliğinde. Sonraki yazılarda ise Millî Mücadele dönemine az ya da çok değinen, konuları genel olarak işgal yılları, Kurtuluş Savaşı ve savaşın hemen sonrasında geçen ya da o dönemi fon olarak kullanan eserler ele alındı. Dosyamızda genel olarak ilgili dönemi konu edinen “romanlar” ele alınmış olmakla birlikte Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı’nı anlatan epik eseri Kuvâyi Milliye Destanı’nı da selamladık.

Dosyadaki yazıların sıralamasını, eserlerin tefrika/yayın tarihlerine göre (eskiden yeniye doğru) yaptık. Böylece okur, Millî Mücadele dönemini bizzat yaşayanların –ve Atatürk’ün– hayatta olduğu dönemde yazılan eserlerle ileriki yıllarda yazılan eserleri bir arada değerlendirip karşılaştırma imkânı bulacaktır.

İncelenen romanlardan ikisi, diğerlerinden farklı olarak Yunan edebiyatından eserler. Bu iki romanın özelliği, yazarlarının, savaştan sonra Yunanistan’a göç etmek zorunda kalan Türkiye kökenli Rumlar olmaları. Dolayısıyla bu yazarlar da işgal ve Kurtuluş Savaşı yıllarının tanıkları olarak o dönemi eserlerinde kendi bakış açılarıyla yansıtıyorlar.

Bu sayımızda dosya konumuz dışında beş yazıya yer verdik: “Resimden Edebiyata İmgenin Dönüşümü” dizimizin bu sayımızdaki başlığı “Tekinsizlik Kavramı Bağlamında E.T.A. Hoffmann Masallarının Bilge Alkor Yorumu”. “Doğu Romanları” dizimizin konusu ise Tahar Ben Jelloun’un Kutsal Gece romanı. Serbest incelemeler bölümünde Behiç Ak’ın Tek Kişilik Şehir adlı tiyatro eserine, Derviş Zaim’in Rüyet ve Mithat Cemal Kuntay’ın Üç İstanbul romanlarına ilişkin incelemeler yer alıyor.

Emeği geçen yazar ve editörlerimize teşekkür ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

Serap İlhan Asan

rk_052

özellikler

Türü:
Edebiyat Dergisi
Basım tarihi:
Ekim/Aralık 2022
Sayfa sayısı:
192
Boyut:
19 x 24
ISSN:
1309-4408
Sayı:
51

Özel Referanslar

Yorumlar (0)
0