Tema ayarları

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Sıfırla

.

Roman Kahramanları sayı - 51

Roman Kahramanları sayı - 51

Sayı: 51

ISSN: 1309-4408/51

Dergilerimiz alış veriş sitemiz elmayank.com'da satılmaktadır. 

Satın almak için lütfen tıklayın

Bir yandan ekonomik sıkıntılar, bir yandan kısır politik söylemler, bir yandan sıcak yaz günlerinin başlamasıyla bunalmışken hepimiz biraz rahatlama, tatil yapma, unutma ihtiyacı içindeyiz. Ama tatile gitmek de artık bir lüks hâline geldiğine göre gündemden uzaklaşmak için yine edebiyata sığınma zamanı…

Bu sayımızın ilk dosyası “Kadın Roman Kahramanları”. Dosyamız için dergimizin kadın yazarlarına Türk ve dünya edebiyatından güçlü ya da unutulmayan/önemli buldukları kadın kahramanlar hakkında yazmaları çağrısında bulunduk. İstedik ki kadın kahramanlar kadın gözüyle irdelenip anlatılsın. Böylece ortaya küçük ama çok güzel bir dosya çıktı. Dosyamızda ele alınmayan pek çok roman ve kadın kahraman olduğunun bilincindeyiz ve ileride bu konuyu daha kapsamlı bir dosyada hatta belki bir sayımızın tamamında yeniden ele alacağız.

İkinci dosyamız “Ölümünün 50. Yılında Dino Buzzati”. Bu dosyada, 1972 yılında hayata gözlerini yuman ve ülkemizde özellikle Tatar Çölü romanıyla tanınan Buzzati’nin, “olası metafizik olayları akla getiren huzursuz edici alegoriler; gerçeküstü hareket veya varış noktaları; bilim-kurgu bağlamında buluşlar ve hayâl ürünü veriler”le ördüğü yapıtlarına ve gizemli dünyasına yakından bakıyoruz.

“Resimden Edebiyata İmgenin Dönüşümü” dizimizin bu sayımızdaki konusu Marc Chagall’ın edebiyata yansımaları. Diğer serbest incelemelerde ise Kemal Bilbaşar’ın Cemo ve Memo romanları, Mine Söğüt’ün yeni çıkan romanı Başkalarının Tanrısı, Henrik Ibsen’in Yaban Ördeği adlı oyunu ve bu eserden izler taşıyan Dag Solstad’ın Mahcubiyet ve Haysiyet adlı eserinin karşılaştırmalı incelemesi, Mihail Nuayme’nin Kendini Arayan Adam Arkaş’ın Günlüğü ve Jack London’un Kızıl Veba romanı konu edildi.

Emeği geçen yazar ve editörlerimize ve siz değerli okurlarımıza teşekkür ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

Serap İlhan Asan

rk_051

özellikler

Türü:
Edebiyat Dergisi
Basım tarihi:
Temmuz/Eylül 2022
Sayfa sayısı:
192
Boyut:
19 x 24
ISSN:
1309-4408
Sayı:
51

Özel Referanslar

Yorumlar (0)
0