Tema ayarları

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Sıfırla

.

Roman Kahramanları sayı - 48

Roman Kahramanları sayı - 48

Sayı: 48

ISSN: 1309-4408

Dergilerimiz alış veriş sitemiz elmayank.com'da satılmaktadır. 

Satın almak için lütfen tıklayın

2021 yılının son sayısıyla merhaba,

Dergimizin 48. sayısına, “Afet ve Karantina” dosyamızla başlıyoruz. Dosya editörümüz Haluk Öner’in sunuş yazısında belirttiği üzere “Romanlar, afet trajedisini; somut yaşamların, korkuların, kaygıların, bilinçaltının, gerçekliğin, gelecek tasarımlarının praksisine dönüştürür ve bu, hafızanın estetik hatta tarihî kısmının oluşmasını sağlar.” Bu dosyada “farklı anlatı zamanlarına ait farklı afetlerin yarattığı trajik boyutları ortaya koyan romanlar incelendi.”

İkinci dosyamızda, Adana ile özdeşleştirilen bir yazar/gazeteci olsa da aslında “yerelliği aşmış, ülkenin politik ve kültürel atmosferini gözeten” eserler veren Çetin Yiğenoğlu’nun bugüne kadar yayımlanmış dört romanı ele alındı.

Üçüncü dosyamızda, zaman zaman okurlarımıza yönelttiğimiz “Senin roman kahramanın kim?” sorusuna yanıt olarak hazırlanan yazılar var.

“Roman Kahramanları Şiire Sığar mı?” dosyamız ise hayli ilginç bir deneme, hem bizim için hem emeği geçenler için: Dosyamızda dokuz şair, seçtikleri roman kahramanlarını şiirlerinde anlatıyorlar. Dosya editörümüz Haydar Ergülen’in dediği gibi “Roman kahramanlarını şiire sığdırıyorlar.”

Son dosyamızdaki yazılarda ise kendi kurguları içinden çıkarılan roman kahramanlarının, yeni kurguların içerisinde, yeniden var edilmesi denendi.

Dosyalardan sonra her zamanki gibi serbest incelemelere yer verdik. Bu yazılarda, Elden Düşme Dünya, Âşık Şeytan, Mecburiyet romanları incelendi ayrıca Truva Savaşı’nın

Emeği geçen yazar ve editörlerimize teşekkür ediyor, keyifli okumalar diliyoruz.

Serap İlhan Asan

rk_048

özellikler

Türü:
Edebiyat Dergisi
Basım tarihi:
Ekim/Aralık 2021
Sayfa sayısı:
192
Boyut:
19 x 24
ISSN:
1309-4408
Sayı:
48

Özel Referanslar

Yorumlar (0)
0