Tema ayarları

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Sıfırla

.

Roman Kahramanları sayı - 46

Roman Kahramanları sayı - 46

Sayı: 46

ISSN: 1309-4408

Dergilerimiz alış veriş sitemiz elmayank.com'da satılmaktadır. 

Satın almak için lütfen tıklayın

Merhaba,

Her geçen gün artan kadın cinayetleri için katiller/mazur görmeye meyledenler tarafından “namus”, “aşk”, “kıskançlık” kılıflarının uydurulduğu bir zamanda, bu sayımızın ilk dosya konusu “Kıskanç Roman Kahramanları” oldu. Bu dosyayla “kıskançlık” temasının ne çok romanda işlendiğini hatırlamış olduk. Bu eserlerin çoğunda –ne yazık ki gerçekte olduğu gibi– kıskançlık marazi bir hâl alarak felaket getirmiş.

“Dindar Roman Kahramanları I” başlıklı dosyamızda “din”, “dindarlık”, “tasavvuf” gibi olguların romanlardaki yeri; roman kahramanlarının hayatlarını nasıl etkilediği, onları nasıl dönüştürdüğü incelendi. Bu ilk dosyadaki kahramanların ortak noktası “Müslüman” olmaları. Gelecek sayımızda yayımlanacak devam dosyasında ise Müslüman roman kahramanlarının yanında Goethe, Hugo, Dostoyevski, Camus gibi yazarların dindar kahramanlarını da okuyacağız.

Son dosyamız, dergimizin iş birliği ile Bursa/Osmangazi BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi tarafından ikincisi düzenlenen, “Benim Roman Kahramanım” konulu ulusal deneme yazma yarışmasında dereceye giren ilk 10 yazıdan oluşuyor. Hâlâ edebiyatla ilgilenen, okuyan, düşünen, yazan gençlerin olduğunu bilmek umut verici. Kurgu Poetik Yazılar serimizin altıncısında ise “Nasıl Yaşamalıyız?”a odaklanıyoruz. Yazar ve editörlerimize teşekkür ediyor, keyifli okumalar diliyoruz.

Serap İlhan Asan

rk_046

özellikler

Türü:
Edebiyat Dergisi
Basım tarihi:
Nisan/Haziran 2021
Sayfa sayısı:
192
Boyut:
19 x 24
ISSN:
1309-4408
Sayı:
46

Özel Referanslar

Yorumlar (0)
0