Tema ayarları

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Sıfırla

.

.

What is Bootstrap? – The History and the Hype
Gönderen      08/30/2019 14:42:23     Home , Heyamola Haber    9 Yorumlar
Trabzon Romeikası Sözlüğü Yayınlandı

Türkiye’de yüzyıllardır konuşulan, ancak konuşucularının bugüne kadar sahip olmadığı, görmediği sözlük ve alfabesi Heyamola Yayınları tarafından yayınlandı. Vahit Tursun’un yıllar süren emeği ve derlemeleri sonucu hazırlanan sözlük Romeika (Trabzon Rumcası) – Türkçe olarak kitaplaştı.

Sözlüğe danışmanlık yapan ve önsözünü yazan Oxford Üniversitesi Modern Yunanca Emeritus Profesörü Peter Mackridge sözlüğün önemini şöyle ifade etmiş:

“Karadeniz Rumcası şu anda tehlikede olan yani yok olma tehdidi altında bir dil olarak tasnif edilmektedir. Her bir dilin dünyayı görme ve hissetmeye dair kendine özgü bir yolu vardır, Dolayısıyla dünya dillerinin toplamı, insanlığın toplam tecrübesine eşittir. Karadeniz Rumcası bütün bir kültürün açıklayıcısı, hissiyatı, bilgisi, bakış açısı ve fikriyatıdır. Bu kültür Karadeniz dışındaki Helen kültüründen çarpıcı biçimde farklıdır, ancak Türkiye'nin geri kalanındaki kültürden de farklıdır. Tehlike altındaki bir dil, tehlike altındaki bir tabiat varlığı gibidir; bir dil yok olduğunda, insanlık kültürünün zengin çeşitliliği ve tecrübesi azalır ve fakirleşir, tıpkı tabiatta bir tür yok olduğunda tabiatın çeşitliliğinin azalması gibi. Tüm bunlar Vahit Tursun'un sözlüğünün zamanlamasının ne kadar yerinde olduğunu açıklıyor sanırım. Bu eser, bölgenin çok kıymetli Rumca söz varlığı ve gramer hazinesini muhafaza edecek ve halen konuşabilenlerin bu dili bütün tafsilatıyla kullanmayı sürdürmelerini teşvik edecektir.”

Heyamola Yayınları yönetmeni Ömer Asan “Yayınladıkları sözlüğün Türkiye’de bir ilk olduğunu, yalnızca bu dili konuşanlara değil Türkiye’deki dil bilimcilere, tarihçilere, coğrafyacılara, halk bilimcilere ve Karadeniz hakkında araştırmalarda bulunanlara da önemli katkılar sunacağını” belirtti.

Gönderiyi paylaş:

9Yorumlar

  • Avatar
   Luisa
   Dec 13, 2021

   When some one searches ffor hіs essential thіng,thuss hе/she neeԁs toⲟ Ьe available that in detail, thus thzt tһing iis maintained oѵеr heгe.Aⅼѕo visit my website :: can you have scoliosis and drink non-alcoholic beer

  • Avatar
   mike
   Apr 30, 2023

   hello

  • Avatar
   mike
   May 1, 2023

   hello

  • Avatar
   mike
   May 1, 2023

   hello

  • Avatar
   mike
   May 1, 2023

   hello

  • Avatar
   mike
   May 1, 2023

   hello

  • Avatar
   mike
   May 1, 2023

   hello

  • Avatar
   mike
   May 1, 2023

   hello

  • Avatar
   mike
   May 2, 2023

   hello

Yanıtla

* İsim:
* E-posta: (Yayınlanmadı)
   Website: (Site url withhttp://)
* Yorum:
Type Code
0