Tema ayarları

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Sıfırla

.

Bergama’da Abacıhan Sokak

Bergama’da Abacıhan Sokak

Yazarı: Sefa Taşkın

Türü: Anı

İzmirim Kitap Dizisi No: 51

ISBN: 978-605-7592-29-3

Kitaplarımız alış veriş sitemiz elmayank.com'da satılmaktadır. 

Satın almak için lütfen tıklayın

Bir kentin tarihini, coğrafyasını, toplumsal hayatını, geçirdiği değişimleri, insan tiplerini, atmosferini, doğal güzelliklerini, unutulan değerlerini, yeme içme kültürünü, gecesini gündüzünü, yazını kışını, folklorunu, eğlence hayatını, daha bin türlü özelliğini, herkes kendince görür. Tarihçi başka, coğrafyacı başka, turizmci başka, asker başka, öğretmen bambaşka bir gözle görür ve kendi bakış açısıyla yazmak ister.

Ama bir yazar-edebiyatçı, kendince bir duyarlıkla yaklaşır kentine. Çevresine gönül gözüyle bakar. Kendisini değişik insanların yerine koyar, onların yüreğiyle de hissetmeye çalışır, öylece yazar… Yazar yazdığı zaman, birçok kimse o yazıda kendi duygularını, düşünüp de söyleyemediklerini bulur. Kendisinden önce yazılmış olanları da anımsamak ister…

Bu düşünceden yola çıkarak 2011 yılında yayımladığımız “İzmirim” kitap dizimizle, İzmir’in kırk beş semti, İzmirli kırk beş farklı edebiyatçı-yazar tarafından kaleme alınmıştı. Şimdi, 2019 yılında otuz yeni yazar ve otuz yeni eserle, dizimizdeki kitap sayısı yetmiş beşe yükseliyor. Okurla buluşan toplam yetmiş beş kitaplık bu dizi, hem İzmir için bir ilk olması, hem de İzmir’in köklü kent halk kültürüne bir armağan olması açısından yüksek değer taşımaktadır.

heya_00424

özellikler

Yazar:
Sefa Taşkın
Türü:
Anı
Dizi no:
İzmirim Kitap Dizisi - 51
Basım tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
88
Boyut:
13,5 X 19,5 cm
ISBN:
978-605-7592-29-3

Özel Referanslar

Derece 

26-08-2021

Şehrin kültürü ve tarihini bu kitapta yaşıyorsunuz

Özellikle bir şekilde yolu Bergama’ya düşmüş ve sokaklarında gezintiye çıkmış biriyseniz, tüm o dolaştığınız sokaklar geçmişten günümüze içinde yaşayan insanlarıyla birlikte gözünüzde bir bir canlanıyor. Çok akıcı bir şekilde hem tarihinden hem kültüründen bahsedilmiş. Civarda yaşayan ve göç etmek zorunda kalan yerli Bergamalılar aramız yoklar. Ancak kitap Yunanca’ya çevrilse eminim şu an Yunanistan’da yaşayan kökeni Bergama olan insanlar da faydalanacaklar. Hem biz Türkler hem diğer uluslar için kayıt niteliğinde, bir o kadar da akıcı yazılmış, kolay okunan ve akılda kalan bir kitap. Bu güzel kitap için yayınevine ve yazara teşekkür ederim.

0