Tema ayarları

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Sıfırla

.

Kritovulos Tarihi

Kritovulos Tarihi 1451 - 1467

Çeviren: Ari Çokona

Türü: Tarih

ISBN: 978-605-5419-72-1

Stok Durumu: Bu ürün tükenmiştir

Mihail Kritovulos İmrozludur ve son devir Bizans ve Osmanlı’nın İstanbul (Konstantiniyye) döneminin ilk Helen asıllı tarihçisi olup; büyük hükümdarın Helen kültürüne ve tarihine olan yakın ilgisini ve bilgisini ondan öğreniyoruz ve aynı zamanda da fethin bir dönemi kapatıp öbürünü açtığını ama medeniyetlerin bir uzlaşma içinde devamlılık sağladığını bu parlak üslupla şahid oluyoruz. Kritovulos döneminin olaylarını basit bir vakanüvis gibi değil, geriye gidişlerle ortaya koymaktadır. Bu nedenle bizim için dönemin diğer tarihçisi Tursun Bey kadar önemlidir. “Fatih Sultan Mehmed’in Fethine dair tarih” adlı eseri, vazgeçilmez bir kaynaktır. (İlber Ortaylı)

Kritovulos’un, Fatih Sultan Mehmed’in saltanatının ilk on yedi yılını anlattığı bu kitabının dünyada sadece tek bir nüshası vardır. Topkapı sarayında GI 3 koduyla muhafaza edilen bu elyazması, uzun yıllar boyunca dikkatlerden kaçtıktan sonra 1870 yılında yayımlandı. İngilizceye ancak 1954’te çevrilen kitabın ilk çevrildiği dillerden biri de Türkçeydi. İzmir mebusu Karolidis Efendi, 1910’da Osmanlıcaya çevirdiği kitabı, üyesi olduğu Tarih-i Osmanî Encümeni’nin dergisinin eki olarak yayımladı.

Yayınevimiz, bu önemli tarihî kitabın hem aslını hem de Ari Çokona’nın orijinal el yazmasından yaptığı karşılaştırmalı çevirisini sansürsüz, aslına uygun olarak Türk okurlarına kazandırmaktan kıvanç duyar.

heya_00274

özellikler

Çeviren:
Ari Çokona
Türü:
Tarih
Basım tarihi:
Mayıs 2012
Sayfa sayısı:
656
Boyut:
17 X 24 cm
ISBN:
978-605-5419-72-1

Özel Referanslar

Yorumlar (0)
0