Tema ayarları

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Sıfırla

.

Laz Halk İnançları ve Mitolojisi

Laz Halk İnançları ve Mitolojisi

Yazar: İrfan Ç. Aleksiva

Türü: Araştırma

ISBN: 978-605-7592-60-6

Kitaplarımızı alış veriş sitemiz elmayank.com'dan,

amazon.com.tr'den veya hepsiburada.com'dan temin edebilirsiniz.

elmayanak_logo2   tıklayın
amazon_logo   tıklayın
hepsiburada_logo   tıklayın

Kafkasya ile Karadeniz kültür alanlarının tam da kesişim noktasında kalan Laz halkının inançlarını/inanışlarını inceleyen bu kitap üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde ulaşılabilen kaynaklardan hareketle Laz halkının dinî tarihine değinilmiş; çok tanrıcılık, paganizm, Zerdüştlük, Hristiyanlık üzerinde durulmuştur. Ayrıca Eski Yunan mitolojisinde Argonautica ekseninde Colchis ve Medeia anlatıları da ele alınmıştır.

Kitabın ikinci bölümü çağdaş Laz halkının uygulamalarında ya da hafızasında yer bulan inançsal ögeler; personajlar, doğaüstü varlık ve cisimler, doğaya dair inanışlar, halk takvimi, büyü, nazar ve mistik sağaltım uygulamaları gibi konular ele alınıp işlenmiştir. Son bölümde çok ayrıntıya girilmese de Megrel halk inançları üzerine durulmuştur.

Bu çalışmanın içeriği özellikle 2011’den bu yana pek çok kadın ve erkekle yapılan görüşmeler sonucu oluşmuş derlemelere dayanmaktadır. Az sayıdaki yazılı kaynaklar da değerlendirilerek oluşturulan bu kitabın adı her ne kadar Laz unsuruna gönderme yapmaktaysa da Trabzon’dan doğuya doğru uzanan hattın üzerinde kalan bütün halk için bu inanış ve uygulamaların geçerli olduğunu ve bu halklarda ortak bir payda teşkil ettiklerini belirtmek gerekir.

heya_00465

özellikler

Yazar:
İrfan Ç. Aleksiva
Türü:
Araştırma - inceleme
Basım tarihi:
Şubat 2022
Sayfa sayısı:
204
Boyut:
13,5 X 19,5 cm
ISBN:
978-605-7592-60-6

Özel Referanslar

Yorumlar (0)
0