Tema ayarları

Mode Layout
Theme color
Choose your colors
Background Color:
Sıfırla

.

Giresun Halk Oyunları Etnokoreolojik Bir Değerlendirme

Yazar: İdris Ersan Küçük

Türü: Araştırma- inceleme

Basım Tarihi: Mart 2015

ISBN: 978-605-84743-0-7

Kitaplarımızı alış veriş sitemiz elmayank.com'dan,

amazon.com.tr'den veya hepsiburada.com'dan temin edebilirsiniz.

elmayanak_logo2   tıklayın
amazon_logo  
hepsiburada_logo  

Kültürel değerler çerçevesinde bir miras olarak görülen halk oyunlarının, sosyal hayat içerisinde canlılık gösterdiği bölgelerden biri de Türkiye’nin doğu Karadeniz bölgesinde fırdık üretimive yeşil doğasıyla anılan Giresun ilidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş sürecinde, topluma aidiyet duygularını geliştirme aracı olarak görülen halk oyunlarının, ‘Türk Halk Oyunları’ paradigmasını doğurmuştur. Bu paradigma günümüzde kültür, sanat ve sporun kesiştiği bir noktayı tanımlamaktadır.

Giresun halk oyunları, Türkiye’nin zengin dans geleneğinin bir parçasıdır. Dans etmek Türkiye’de birçok isimle adlandırılır ve hepsi ‘oyun’ifadesi altında toplanır. Giresun halk oyunları, diğer yörelerde olduğu gibi karakteristik olarak öznel ve bölgesel olduğu gibi oyun geleneği bağlamında ulusaldır. Türkiye’de halk oyunları, evrensel bir olgu olan ve oyuncu insan anlamına gelen homo ludens kavramının iz düşümüdür.

‘Etnokoreoloji’, kaynağı tarihsel bir sürece dayalı, gizemlilik ve ritüel özellikler barındıran dansları konu alan multidisipliner bir bilimdir. Etnokoreoloji, dansı incelerken, ikonoloji, sosyoloji, tarih, psikoloji, arkeoloji, ikonoloji ve semiyoloji gibi birçok bilimden yararlanır. Halk oyunları, yararlanılan bu bilimlerden hiç birisinin asıl öznesi olmadığından, hepsiyle ortak çalışan ‘Etnokoreoloji’ bilimi doğmuştur. Bu kitapta bir yenilik olarak karekod uygulaması aracılığıyla alan araştırması görüntüleri aktarılmış ve Giresun halk oyunları, etnokoreolojik bir bakış açısıyla değerlendirilmeye çalışılmıştır.

yzr_001

özellikler

Yazar:
İdris Ersan Küçük
Türü:
Araştırma-incelem
Basım tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
124
Boyut:
16 x 24 cm
ISBN:
978-605-84743-0-7

Özel Referanslar

Yeni ürün
Yorumlar (0)
0