Yahyalı Ağzı Yaylaların Konuşma Dili

Yazarı: Abdullah Parlak
Türü: Dilbilim
Basım Tarihi: Ağustos 2015
Sayfa Sayısı: 160
Kitap Boyutları: 13,5 x 19,5 cm
ISBN: 978-605-4937-63-9
Fiyatı: 20,00 TL (Baskısı Tükendi)

web satış

 

Açıklama

Övünülecek sayıda ve nitelikte öğrencisi olduğuna inandığım Abdullah Parlak Hoca, özellikle “Yahyalılar” olarak minnettar olacağımız bir hizmete imza atmış bulunuyor.

Türklerin, dünden bugüne değişen, dönüşen hayat tarzı, heyecan verici “savaş hatıra”ları içinde, bizleri hem çocukluğumuza hem de engin kültür dünyamıza götüren, atayurdundan renkler, izler ve sesler taşıyan bu yeni “çalışma” bu yeni “eser”den dolayı Abdullah Hoca’yı tebrik ediyor; saygılar, sevgiler sunuyorum.

Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı

Abdullah Parlak’ın “dil” alanındaki birikimini ve Türkçe anlatım gücünü Yahyalı üzerine kaleme aldığı ilk kitabı “Obanın Son Türkmenleri”nden biliyorum. İlk kitabında doğup, büyüdüğü yörenin doğal, kültürel, sosyal ve tarihi zenginliklerini roman kıvamında, akıcı bir dille anlatan Parlak, “Yahyalı Ağzı” adını verdiği bu kitabında, esas uzmanlık alanı olan “dil” üzerinde yoğunlaşıyor.

Titiz bir araştırmanın ürünü olan “Yahyalı Ağzı” Yahyalı kültürüne olduğu kadar, Türk diline de önemli katkılar sağlayacaktır.

Prof. Dr. Şükrü Karatepe

Yahyalı konar-göçer kültür ve dil bakımından çalışılmamış bir yurt köşesidir. Özellikle arkaik Türkçeden bugüne gelebilen kullanışlar şaşırtıcıdır. Dilcilerimiz için önemli bir laboratuvardır. Eğitimci, şair ve yazar Abdullah Parlak, şahane sabrı ve dikkatiyle bunu görmemizi sağlıyor.

A. Yağmur Tunalı

İncelemeler

Henüz yorum yapılmadı.

“Yahyalı Ağzı Yaylaların Konuşma Dili” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir