HEYAMOLA YAYINLARI 10. YIL

2005 yılında, Türkiye yayıncılık yaşamına taze bir soluk katan Heyamola Yayınları 10. Yılını kutluyor. Alanını ulusal ve uluslararası edebiyat, sanat, tarih, kent ve halk kültürü araştırmaları olarak belirleyen yayınevimiz bu alanlarda şimdiye kadar 350 kitap yayınlamış oldu.

Heyamola, çocuklara yönelik yayınlarıyla 2007-2008 yılı eğitim-öğretim yılı için Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Proje kapsamında yayınlanan kitaplar Türkçe ve İngilizce (iki dilli). Seçkin yazarlarımız tarafından mükemmel Türkçe ile yazılan öykülerin, eşzamanlı olarak anadili İngilizce olan bir ekip tarafından çevirileri yapıldı.

Heyamola Yayınları önceden projelendirilen kitap dizileri üretmektedir. Mesela İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansına sunulan İstanbulum projesi 80 kitap, yine seksen yazar tarafından kaleme alınarak yayınlandı. Gerçekleştirilen bu ilk proje toplam 2.500 başvuru içerisinde akılda kalan ilk beş projeden biri olarak seçildi. Sonrasında İzmirim adlı projeyi gündeme alan Heyamola, İzmir’le ilgili toplam 45 kitap yayınladı. Trabzon’un 22 semti, yine yirmi iki yazar tarafından kaleme alındı ve kitaplar yayınlandı. İlçeler ve çeşitli alanlarda Karadeniz’le ilgili toplam 40 kitap yayınlayan Heyamola devamında Kayseri projesinde 30 semt ve otuz yazar, son olarak da 12 Adana kitabı yayınlayarak ilçeler ve semtler dizisi sürdürmektedir.

Kentler Dizisi adı altında da şimdiye kadar 25 monografik kitap yayınlayan Heyamola amacını şöyle özetliyor: “Kentlerimiz hızla fiziksel ve sosyal değişime uğruyor ve yaşanılanlar kaydedilmediği için hızla unutuluyor. Buradan yola çıkarak o kentlerde ve semtlerde doğan yazarlara ulaşarak, kendi yaşamlarından yola çıkıp, bir bakıma kendi ve kentinin özgeçmişini kaleme almalarını talep ediyoruz. Ve sonuçta ortaya çok başarılı kitaplarla birlikte paha biçilmez bir arşiv oluşuyor.

Yayınevi olarak edebiyata özel bir yer ayırmayı sürdürüyoruz. Örneğin, Roman Kahramanları Dergisi, alanında oldukça iddialı bir konuma geldi. 7. Yılında 25. Sayısını hazırlamayı sürdürdüğümüz bu dergide şimdiye kadar Türk ve Dünya edebiyatının saygın eserleri olan 500’ün üstünde roman incelendi. Dergimizin üstlendiği bu görev, 2012 yılında “21 Aralık” tarihinin Dünya Roman Kahramanları Günü olarak ilan edilmesiyle taçlanmış oldu. Aynı yıl İstanbul’da oldukça görkemli bir açılışla 21 Aralık, Edebiyat Festivali’ne dönüştü. 2013 ve 2014 yılında İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir, Zonguldak ve Trabzon’da “21 Aralık” çeşitli etkinliklerle kutlandı. Şimdi Türkiye’nin dört bir yanında 21 Aralık’ta Roman Kahramanları Günü kutlamaları için etkinlikler hazırlanıyor ve bu edebiyat günü hızla yayılıyor.

Heyamola adına geleceğimizi planlarken bizi heyecanlandıran tek varlığımız bu toprakların bize bıraktığı kültürel mirastır. Yayınevini kurarken bizden önceki girişimcilerin, yazarların üstlendikleri görevleri, çektikleri sıkıntıları, dışlanmışlıkları ve halkımızın onları inatla sahiplenişi bize cesaret veren etkenlerdir.
Yayıncılıkta 10. Yılını 350 kitapla kutlayan Heyamola Türkiye’ye katkılarına devam etmeye söz veriyor.